Teak Kereste

Teak Kereste

Teak kereste yoğunluğu, dayanıklılığı, kuvveti ve çekici bal-altın ahşabı ile karakterizedir. Ayrıca, suya dayanıklı benzersizdir ve termitler, küf ve küf gibi zararlılara karşı dirençlidir.

Plantasyonlarımız, Güneydoğu Asya’nın tropik ormanlarının tahrip edilmesine katkıda bulunmaksızın çatışmasız ve güvenilir bir kaynaktan tik kereste sunuyor. Güney ve Orta Amerika’daki tarlalarımız, tik plantasyonlarının büyütülmesi, hasat edilmesi, sürdürülebilirliği ve yeniden ağaçlandırma için sıkı FSC standartlarını takip etmektedir. Kereste, eski büyümeden, kaliteli ağaçlardan gelir ve piyasadaki en iyi tik kereste üretir.

Tüm kereste fırınımızda% 6-8 nem içeriğine kadar kurutulur.

Teak

Yat güvertesinin, havuz deckinin ve bahçe mobilyasının teak ağacından üretilmiş olması diğer ağaçlara nazaran büyük bir farklılık demektir. Çok nadir bulunan (dünyada nadir olan)  teak ağacı, dayanıklılığı, ısı ve nem farklılıklarına uyumu, yaşlandıkça güzelleşmesi sebebiyle, kıymıklı yüzeyinin olmaması, ; hayatın birçok alanında,özellikle yat güverte decki imalatında çok gözde ve alternatifsizdir. Ağaç yoğun dokulu yapısı nedeniyle , bozulma, eğilme, çekme ve şişmeye karşı koyan tropikal bölge ahşabıdır. Bahçe ve yat  mobilyasında kullanılan hiçbir ağaç dış etkenlere karşı Teak ağacı kadar mukavim değildir. Bütün bu özelliklerinden dolayı yat,deck ve bahçe mobilyalarında Teak ağacı rakipsiz kılınmıştır.

Teak 1980 li yılların başlarında Türkiyede pek bilinmeyen bir ağaçtı. Yat ve tekne imalatının 1990 ların sonlarında sektör haline gelmesiyle birlikte alternatifsiz bir ihtiyaç kalemi olarak talep edilmeye başlandı. Tropikal ağaçlara ithalat kapıları açılınca nasıl her kızıl ağaç maun diye satıldıysa, bir sürü sert ağaç da o şekilde çeşitli takılar eklenerek teak diye satıldı. Örneğin: İroko ağacına  Afrika teaki, Afromosia ağacına ise Golden Teak denildi ve bu yöntem ile pazarlanmaya çalışıldı. Fakat bu iki ağaç da kesinlikle Teak ailesinin (tectona grandis) bir üyesi değildir. Literatürde Tectona Grandisin böyle bir tanımı yoktur. Ama plantasyon yani doğal olmayan fakat sonradan kültür olarak ekilen tarla teaki vardır. Bu ise Endonezya ve aynı kuşakta olan Orta Afrikada (Nijerya, Uganda, vb.) yetiştirilmektedir. Golden teak ise Amerika ve Avrupa ülkelerinde yatlar için ciddi talep gören ticari değeri yüksek olan Burma teakinin üst kalitesidir. Ama Afromosia bir golden teak değildir.

Teak Kereste Fiyatları

Teak kereste, yüksek doğal yağ ve silis içeriğine sahip, yakın taneli bir sert ağaçtır. Tüm ahşapların en sert, en kuvvetli ve en uzun ömürlü olanı, herhangi bir çürümeye karşı oldukça dirençli ve sıcak güneş, yağmur, don veya karın etkilerine neredeyse dokunmaz. Teak Kereste, çevreye bakılmaksızın çok az bakım gerektirir. Bu özellikler, onu tüm açık hava uygulamaları için ideal kereste yapmak için bir araya getiriyor ve yüzyıllar boyunca tekne üreticilerinin seçimi olmuştur. Bir zamanlar zarif yatlar ve en abartılı bölgelerde görülen tik ağacı şimdi oteller, kurumsal karargahlar ve lüks ev tasarımcıları için seçkin bir ahşaptır. Doğal güzelliğinin yanı sıra, teak tüm ormandaki en değerli şeylerden biridir.